Büyük boyutlu dosya göndermek: FTP

Büyük boyutlu ve yüksek gizlilik gerektiren dosyaların gönderimi ve alınması eğer sizin için bir problem ise bu yazı dizimizde seçeneklerinizi birlikte değerlendirmek istiyoruz.

2. FTP ile dosya transferi:

Büyük boyutlu ve 2 yönlü dosya transferleri için en güvenli, hızlı ve kolay kullanımlı yoldur.

Gerçekten de öyle mi?
Aslına bakacak olursak gerçekten de öyle. TCP ve IP protokollerinden de eski olan FTP ilk defa 1971′de duyurulduğundan beri tek amacı dosya transferi olan bu protokol günümüzde profesyonel kullanıcılar tarafından hala etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Ancak konumuz çalışan, müşteri ve iş ortaklarınız ile hiç bir ek yazılım kullanmadan kolayca dosya paylaşmak olduğunda işin rengi değişiyor.

FTP Sunucusu Kurulum ve Yönetimi:
Profesyonel kullanıma yönelik FTP sunucularının kurulumu  işinin ehli sistem profesyonelleri tarafından yapılmalı ve güvenlik açıklarına karşı sistemler sürekli olarak güncellenmelidir.

eKARGO’da basit bir formu doldurarak çok kullanıcılı dosya paylaşım sisteminizi dakikalar içinde hizmete alabilirsiniz.

Kurulum ve yapılandırma sürecinin ardından her kullanıcı için dosya yapısı oluşturulmalı, bu kullanıcılar için işletim sistemi bazında sistem kullanıcıları eklenmeli ve kullanıcılara gerekli kullanım izinleri verilmelidir. (Kullanılan FTP sunucusuna göre bu adımlar değişiklik gösterebilir.)

eKARGO’da ise yüzlerce üyeyi basit bir excel tablosundan rahatlıkla aktarabilir, kullanıcı bazında indirme, gönderme ve silme yetkilerini 1 dakikada tanımlayabilirsiniz.

FTP kullanımı:
FTP sunucusuna erişmek isteyen tüm kullanıcıların bir FTP istemcisi kullanması doğal olarak zorunludur. Bu uygulamalar ücretsiz olarak temin edilebilse de kurulum ve kullanımı bazı kullanıcılar için “acı verici” olabilir. Unutulan şifreler, hatalı yapılmış istemci yapılandırılması müşteri destek servisiniz için önemli bir zaman kaybı halini alabilir.

Bununla birlikte FTP sunucularına özel bir port üzerinden (genellikle port 21.) bağlantı sağlanır. Günümüzde çoğu şirket ağında gereksiz görülen portlar kapatıldığından kullanıcıların kendi özel ağlarında özel ayarlar yapmaları gerekebilir.

eKARGO’da siz ve üyeleriniz bu sayfayı görüntülemek için kullandığınız web gezgini (web browser) dışında hiç bir ek yazılıma ihtiyaç duymazsınız. eKARGO standart HTTP portları üzerinden çalıştığından herhangi bir sistem yapılandırması gerektirmez.

Güvenlik:
Klasik FTP sunucularında dosya alım / gönderim sırasında yapılan veri transferleri istemci ve sunucu tarafından şifrelenmeden gönderilir. Bu, her iki tarafta da var olabilecek “meraklı” bir kullanıcının yerel ağı takip ederek dosya içerikleri hakkında bilgi sahibi olabilmesine olanak tanır.

FTP sunucuları dosya depolama işlemini ise işletim sistemine bırakır. Dosyalar genellikle şifrelenmeden depolanır ve bu, sunucuya herhangi bir yöntemle erişim sağlayan herhangi biri tarafından dosyaların rahatlıkla görüntülenmesi ve değiştirilmesine olanak tanır.

eKARGO’da tüm iletişim -bankalarda da kullanılan- 256bit SSL üzerinden şifrelenerek gerçekleştirilir ve dosyalar daha transfer aşamasındayken özel bir algoritma kullanılarak şifrelenir ve bu şekilde saklanır. eKARGO çalışanları dosya içeriklerini göremez veya değiştiremez.

Bahsedilen sıkıntılar eKARGO’da da çok yakında sunulacak olan SecureFTP servislerinde geçerli değildir.

Diğer Özellikler:

  • eKARGO’da gönderilen her dosya kendine özel bir mesaj panosuna sahiptir. Alıcı ve göndericiler gönderilen bir dosya hakkında fikir alışverişi yapabilir, birlikte çalışabilir.
  • eKARGO’da gönderilen dosyalar  versiyonlanarak saklanır. Gönderilen dosyaların en son sürümlerinin yanında eski sürümleri de isteğe bağlı olarak saklanabilir.
  • eKARGO’da tüm kullanıcı hareketleri dakika dakika arşivlenir. Hangi kullanıcı ne zaman giriş yapmış hangi dosyayı ne zaman göndermiş kolaylıkla görüntülenebilir.
  • Dosyalara birer bilgi notu eklemek ise eKARGO’nun kolay kullanıma yönelik bir diğer özelliğidir.
  • eKARGO’da depolanan dosyalar arasında arama yapılabilir, kullanıcı bazında hesap hareketleri kolaylıkla görüntülenebilir.
FTP sunucularında ise bunlar ya imkansızdır ya da ileri derecede sistem bilgisi gerektirir.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.